Fort Bema

Rekreacja / Park miejski

 
  • Jerzego Waldorffa, 01-494, Warszawa (Bemowo)
 
  • ParkingParking bezpłatny
  • PowierzchniaPowierzchnia duża
  • Plac zabawPlac zabaw
0.00Nie oceniono(na podstawie 0 ocen)

Ocena

-
Wygląd
-
Atrakcje
-
Czystość
-
Lokalizacja

Fort Bema znajduje się w dzielnicy Bemowo i ograniczony jest ulicami: od północy - ul. Gen. Maczka, od zachodu - ul. Powstańców Śląskich oraz linią przebiegającą wzdłuż dawnej granicy terenów wojskowych, od południowego wschodu granica przebiega wzdłuż Trasy Armii Krajowej oraz trasy ekspresowej S8.

Historia Fortu Bema zaczęła się w latach 1886-1890, kiedy to w ramach budowy wewnętrznego pierścienia fortów twierdzy Warszawa powstał Fort Parysów. Nazwę zaczerpnięto od położonej na północ od fortu wsi Parysów – obecnie biegnie tam ulica Generała Maczka. Nazwa Fort Bema weszła do użycia w roku 1921. Teren ten aż do wybuchu drugiej wojny światowej mieścił wytwórnię amunicji, na czas okupacji zamienioną na niemieckie magazyny wojskowe. Wojskowy duch unosił się nad Fortem Bema do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to teren przekazany został w administrację Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego Legia. Począwszy od roku 1999 zarząd nad terenem przejęła gmina, później dzielnica Bemowo.
Fort Bema pozostawiony przez lata samemu sobie, obecnie ma najwięcej ze wszystkich bemowskich fortów szczęścia do inwestycji. Wycince dzikiej, zaniedbanej roślinności towarzyszą nowe nasadzenia i projekt rewitalizacji. Dzięki takim inwestycjom, jak Bemowski Ośrodek Piłki Nożnej oraz plac zabaw przy Obrońców Tobruku, Fort Bema staje się jeszcze bardziej popularnym miejscem rodzinnych spacerów.
Dzielnica Bemowo podjęła, w efekcie bardzo udaną próbę, przekształcenia półdzikiego Fortu Bema w przyjazny park miejski. Ucywilizowanie tego rozległego terenu postępuje przy minimalnej ingerencji w zabytkową zabudowę i historyczny drzewostan. Dzięki temu, Fort Bema stanowi idealną scenerię przedsięwzięć kulturalnych o profilu historycznym i tak też jest z powodzeniem wykorzystywany. Organizuje się tam między innymi obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, wkrzeszając na chwilę ducha dziewiętnastowiecznej Warszawy czy uroczystości i plenerowe gry miejskie związane z patriotycznymi rocznicami. Również w ruinach bemowskich fortyfikacji, realizowany jest jeden z historycznych magazynów produkowanych przez stację TVN.



źródło: www.bemowo.waw.pl

Oceny użytkowników

W pobliżu

Rekreacja / Plac zabaw

Obrońców Tobruku, 01-494 Warszawa

Rekreacja / Plac zabaw

Księcia Janusza, 00-462 Warszawa

Restauracje / Kawiarnia

ul. Obozowa 82A, 01-434 Warszawa

Podobne

Rekreacja / Park miejski

Bródno, 00-999 Warszawa Warszawa

Rekreacja / Park miejski

Dolina Służewiecka, 02-745 Warszawa

Rekreacja / Park miejski

aleja Henryka Jordana, 01-459 Warszawa

Na Blogu

WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

 WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

Wracamy do Was z kolejną propozycją weekendową :) Mamy kilka swoich ulubionych miejsc w Warszawie, ale jeśli chodzi o parki to naszym faworytem zdecydowanie jest Park Szczęśliwicki. Polecamy go wszystkim warszawiakom, ale też tym, którzy są Warszawie przejadłem, bo naprawdę warto.

W ostatni weekend pogoda trochę pokrzyżowała nam plany, całą sobotę padało, ale za to niedziela była ciepła i słoneczna. Postanowiliśmy to wykorzystać i pojechać do parku. Spędziliśmy tam ok 5 godzin! Park Szczęśliwicki to miejsce, w którym atrakcji dla dzieci nie brakuje, do tego piękne widoki i kilka restauracji gdzie można zjeść rodzinny obiad. Połączenie idealne :) Jest też sporo rozrywek dla dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.