Park Morskie Oko

Rekreacja / Park miejski

 
  • Dworkowa, 00-784, Warszawa (Mokotów)
 
  • ParkingParking płatny
  • PowierzchniaPowierzchnia duża
  • Plac zabawPlac zabaw
0.00Nie oceniono(na podstawie 0 ocen)

Ocena

-
Wygląd
-
Atrakcje
-
Czystość
-
Lokalizacja

Park Morskie Oko położony jest w dzielnicy Mokotów, pomiędzy ulicami: Puławską, Dworkową, Morskie Oko, Promenada, Belwederską, Zajączkowską, Spacerową. Główne wejścia do parku: od strony ul. Puławskiej, ul. Spacerowej i ul. Belwederskiej.
Park Morskie Oko został wpisany do rejestru zabytków decyzją nr 454/1/65 z lipca 1965 r., decyzja nr 915/02 z dnia 30.12.2002 r. uściśliła granice ochrony konserwatorskiej.

Dzisiejsza nazwa Park Morskie Oko obejmuje dawny Mokotów księżnej Izabeli Lubomirskiej nazywany Promenadą oraz powojenne założenie Morskie Oko.
W 1845 r Franciszek Szuster urządził w Mokotowie modne letnisko. Dolna część parku stała się popularnym miejscem zabaw zwanym „Promenadą”. W 1899 r. na koronie skarpy postawiono kaplicę grobową rodziny Szustrów wg projektu W. Raczkiewicza. Po II wojnie światowej odbudowano pałac wg projektu J. Brabandera w formie nadanej przez Marconiego, przeprojektowano część parku zwaną „Promenada” i urządzono część zwaną „Morskie Oko” (wg projektu E. Jankowskiej i Z. Gnosa).

Park Morskie Oko z racji swojego położenia jest bardzo intensywnie użytkowany przez cały rok. Wchodzi w skład powiązanych ze sobą terenów zieleni usytuowanych na Skarpie Warszawskiej i terenie podskarpia, mających ogromne znaczenie przyrodnicze, klimatyczne i urbanistyczne dla miasta Warszawy.
Obiekt dzieli się na część północną będącą dawnym parkiem Promenada i południową; powojenną - Morskie Oko. Obie części tworzą kompozycyjnie i przestrzennie jedną całość, łączy je aleja biegnąca pod skarpą wzdłuż ogrodzenia szkoły przy ul. Pogodnej. Obszar parku podzielony jest deniwelacją terenu, którą tworzy Skarpa Warszawska. Cechą charakterystyczną kompozycji jest podział na zgeometryzowaną część na koronie skarpy przed pałacykiem Szustra i krajobrazowy charakter pozostałej części parku. Na terenie parku znajdują się pomnik Jana Matejki i pomnik Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa, a także głaz i tablica upamiętniająca Redutę AK Magnet Baszta Waligóra i 3 tablice upamiętniające pomordowanych w 1944 r. Park nie jest ogrodzony.


źródło: www.zielona.um.warszawa.pl

Oceny użytkowników

W pobliżu

Rekreacja / Plac zabaw

Zajączkowska, 00-785 Warszawa

Restauracje / Kawiarnia

ul. Grażyny 16, 02-548 Warszawa

Restauracje / Restauracja

ul. Puławska 27, 02-508 Warszawa

Podobne

Rekreacja / Park miejski

Bródno, 00-999 Warszawa Warszawa

Rekreacja / Park miejski

Dolina Służewiecka, 02-745 Warszawa

Rekreacja / Park miejski

aleja Henryka Jordana, 01-459 Warszawa

Na Blogu

WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

 WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

Wracamy do Was z kolejną propozycją weekendową :) Mamy kilka swoich ulubionych miejsc w Warszawie, ale jeśli chodzi o parki to naszym faworytem zdecydowanie jest Park Szczęśliwicki. Polecamy go wszystkim warszawiakom, ale też tym, którzy są Warszawie przejadłem, bo naprawdę warto.

W ostatni weekend pogoda trochę pokrzyżowała nam plany, całą sobotę padało, ale za to niedziela była ciepła i słoneczna. Postanowiliśmy to wykorzystać i pojechać do parku. Spędziliśmy tam ok 5 godzin! Park Szczęśliwicki to miejsce, w którym atrakcji dla dzieci nie brakuje, do tego piękne widoki i kilka restauracji gdzie można zjeść rodzinny obiad. Połączenie idealne :) Jest też sporo rozrywek dla dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.