Park Szczytnicki

Rekreacja / Park miejski

 
  • Mikołaja Kopernika, 51-617, Wrocław (Wrocław-Śródmieście)
 
  • ParkingParking bezpłatny
  • PowierzchniaPowierzchnia duża
  • Stojaki roweroweStojaki rowerowe
  • Plac zabawPlac zabaw
0.00Nie oceniono(na podstawie 0 ocen)

Ocena

-
Wygląd
-
Atrakcje
-
Czystość
-
Lokalizacja

Park Szczytnicki jest jednym z najstarszych terenów zielonych, którego założenia we fragmentach zachowały się do dzisiaj. Ponad sto hektarów rozpościera się między ulicami: Różyckiego, Paderewskiego, Kopernika i Olszewskiego.
Pierwszy park w tym miejscu, w okolicy ówczesnej wsi Szczytniki na przedmieściach Wrocławia, założył komendant miejskiego garnizonu L. Hohenlohe w 1783 r. Szesnastohektarowy park utrzymany był w stylu angielskim. Jednak został poważnie zniszczony przez żołnierzy Napoleona w 1806 r. W 1833 r. tereny rekreacyjne w tej części miasta rozrastały się, zwiększyła się nie tylko powierzchnia parku, ale na południe od niego powstał tor wyścigów konnych, który w tym miejscu funkcjonował aż do początków XX wieku.

Duży wpływ na dzisiejszy wygląd i bogactwo Parku Szczytnickiego miał Peter Joseph Lenne, ogrodnik królewski, który do Wrocławia przybył z Berlina. Pod koniec XIX wieku powstał system grobli. Natomiast na przełomie XIX i XX wieku i przy okazji Wystawy Stulecia w 1913 w Parku Szczytnickim przybyło obiektów, które do dzisiaj intrygują, są ważnymi punktami na trasach wycieczek. W 1913 r. przeniesiono do Wrocławia i postawiono we wschodniej części parku drewniany kościół pw. Jana Nepomucena. Budowla z przełomu XVI i XVII wieku wcześniej stała w Starym Koźlu.

W 1905 r. w północnej części Parku Szczytnickiego wybudowano pomnik z popiersiem niemieckiego poety doby Romantyzmu Fryderyka Schillera. Zniszczony w trakcie II wojny, został zrekonstruowany. To jedno z ulubionych miejsc poety i dramaturga Tadeusza Różewicza. Odrębną częścią Parku Szczytnickiego jest Ogród Japoński. Park Szczytnicki leży w pobliżu innych atrakcji Wrocławia. Na południu jest Pergola i Hala Stulecia oraz Ogród Zoologiczny. Na wschodzie swoje budynki ma przedwojenna WuWa, natomiast część północna to olbrzymie polany i place zabaw.

Park Szczytnicki to jeden z najbardziej różnorodnych terenów pod względem przyrodniczym. Rośnie tu około 350 gatunków drzew z Europy, Azji, Ameryki Północnej, m.in. cyprys Lawsona, buk zwyczajny, platan klonolistny, sosna himalajska, dąb szkarłatny. Żyje w nim także wiele gatunków zwierząt, m.in. lisy, kuny leśne, nietoperze, 70 gatunków ptaków.

 

źródło: www.wroclaw.pl

Oceny użytkowników

W pobliżu

Rekreacja / Park miejski

Adama Mickiewicza, 51-618 Wrocław

Rekreacja / Plac zabaw

aleja Ludomira Różyckiego 1D, 51-608 Wrocław

Rekreacja / Plac zabaw

Adama Mickiewicza 35, 51-619 Wrocław

Podobne

Rekreacja / Park miejski

Adama Mickiewicza, 51-618 Wrocław

Rekreacja / Park miejski

Płaska, 54-516 Wrocław

Rekreacja / Park miejski

Marszowicka, 54-078 Wrocław

Na Blogu

WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

 WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

Wracamy do Was z kolejną propozycją weekendową :) Mamy kilka swoich ulubionych miejsc w Warszawie, ale jeśli chodzi o parki to naszym faworytem zdecydowanie jest Park Szczęśliwicki. Polecamy go wszystkim warszawiakom, ale też tym, którzy są Warszawie przejadłem, bo naprawdę warto.

W ostatni weekend pogoda trochę pokrzyżowała nam plany, całą sobotę padało, ale za to niedziela była ciepła i słoneczna. Postanowiliśmy to wykorzystać i pojechać do parku. Spędziliśmy tam ok 5 godzin! Park Szczęśliwicki to miejsce, w którym atrakcji dla dzieci nie brakuje, do tego piękne widoki i kilka restauracji gdzie można zjeść rodzinny obiad. Połączenie idealne :) Jest też sporo rozrywek dla dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.