Park Thomasa Woodrowa Wilsona

Rekreacja / Park miejski

 
  • Matejki, 60-766, Poznań (Poznań-Grunwald)
  • Otwarte dzisiaj: 05:00 - 22:00 (zamknięte)
    więcej
 
  • ParkingParking brak
  • PowierzchniaPowierzchnia średnia
  • Plac zabawPlac zabaw
0.00Nie oceniono(na podstawie 0 ocen)

Ocena

-
Wygląd
-
Atrakcje
-
Czystość
-
Lokalizacja

Park Thomasa Woodrowa Wilsona jest najstarszym poznańskim parkiem publicznym. Znajduje się między ulicami: Głogowską, Berwińskiego i Matejki i zajmuje powierzchnię 7,2 ha.
Publiczności został udostępniony w 1902 r., ale prace nad jego urządzaniem trwały do 1904 r. Powstał na gruntach dawnej szkółki drzew i krzewów ozdobnych.. Ze względu na bogatą kolekcję rosnących w nim roślin, nazywany był Ogrodem Botanicznym.
Park składał się z dwóch części: krajobrazowej i geometrycznej. W części krajobrazowej istniały dwa stawy zasilane przez strumień spływający z wybudowanego tam alpinarium. W 1911 r. teren parku włączono w granice Wystawy Wschodnioniemieckiej Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. W jego północnej, geometrycznej części powstała wówczas pierwsza - palmiarnia. W 1926 r. dla uczczenia 150. rocznicy powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej - park nazwano imieniem amerykańskiego prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona (1856-1924) laureata pokojowej Nagrody Nobla, który w 1918 r. opowiedział się za utworzeniem niepodległego państwa polskiego. Wśród zieleni ustawiono wówczas głaz upamiętniający rocznicę niepodległości USA. Dwa lata później park otrzymał nowe ogrodzenie - przy narożniku ulic Głogowskiej i Berwińskiego wybudowano nowe wejście główne. W 1928 r. park włączono do terenów - Powszechnej Wystawy Krajowej - pojawiło się w nim kilka pawilonów wystawowych oraz nowa palmiarnia. W 1931 r. odsłonięto w parku pomnik T. W. Wilsona, ufundowany przez Ignacego Paderewskiego. Pomnik i głaz zniszczone zostały przez hitlerowców. W 1936 r. wybudowano istniejącą do dziś muszlę koncertową.
W latach 1951-90 park nosił imię - Marcina Kasprzaka. Pomnik rewolucjonisty odsłonięto przy wejściu do parku w 1963 r., a zdemontowano go w 1990 r. W 1992 r. przystąpiono do gruntownej restauracji parku, której projekt opracował Bernard Lisiak. Zrekonstruowano m.in. wejście główne, gdzie na postumenty wróciły dwie rzeźby Edwarda Haupta, przedstawiające dzieci na rybie (ustawione tam przed PWK), odtworzono taras wokół fontanny, a cały park został ogrodzony. W 1994 r. przy wejściu do parku stanęło popiersie T. W. Wilsona dłuta Zofii Trzcińskiej - Kamińskiej. W ostatnim czasie ustawiono w parku kilka okazałych głazów, narzutowych. Wśród rosnących w nim drzew znajdują się m.in.: platan o obwodzie 410 cm i wierzba (430 cm), chronione jako pomniki przyrody.

 

źródło: www.poznan.pl

Oceny użytkowników

W pobliżu

Rekreacja / Plac zabaw

Ułańska, 60-748 Poznań

Rekreacja / Park miejski

Reymonta, 60-791 Poznań

Rekreacja / Plac zabaw

Jarochowskiego 26, 60-238 Poznań

Podobne

Rekreacja / Park miejski

Dąbrowskiego 165, 60-594 Poznań

Rekreacja / Park miejski

Wojska Polskiego 71E, 60-625 Poznań

Rekreacja / Park miejski

Podgórna, 61-828 Poznań

Na Blogu

WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

 WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

Wracamy do Was z kolejną propozycją weekendową :) Mamy kilka swoich ulubionych miejsc w Warszawie, ale jeśli chodzi o parki to naszym faworytem zdecydowanie jest Park Szczęśliwicki. Polecamy go wszystkim warszawiakom, ale też tym, którzy są Warszawie przejadłem, bo naprawdę warto.

W ostatni weekend pogoda trochę pokrzyżowała nam plany, całą sobotę padało, ale za to niedziela była ciepła i słoneczna. Postanowiliśmy to wykorzystać i pojechać do parku. Spędziliśmy tam ok 5 godzin! Park Szczęśliwicki to miejsce, w którym atrakcji dla dzieci nie brakuje, do tego piękne widoki i kilka restauracji gdzie można zjeść rodzinny obiad. Połączenie idealne :) Jest też sporo rozrywek dla dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.