Park Helenów

Rekreacja / Park miejski

 
 
7,128.01 km odległość od 43738 Hay Rd, Ashburn, VA 20147, Stany Zjednoczone Jak dojechać
  • PowierzchniaPowierzchnia mała
  • Plac zabawPlac zabaw
0.00Nie oceniono(na podstawie 0 ocen)

Ocena

-
Wygląd
-
Atrakcje
-
Czystość
-
Lokalizacja

Park zabytkowy. Założony w połowie XIX wieku przez łódzkiego przemysłowca K. Anstadta na bagnistych terenach doliny rzeki Łódki. W końcu XIX w. park został udostępniony publiczności (wstęp był płatny) i dzięki licznym atrakcjom cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Bywał tu Julian Tuwim, o czym po latach wspominał w "Kwiatach Polskich". Po 1946 r. park przeszedł na własność miasta - został gruntownie uporządkowany i otrzymał imię "19 Stycznia". Wschodnia część dawnego założenia (z terenami sportowymi) została wyłączona z parku, stanowiąc obiekt K.S. "Społem".
Drzewostan parku w większości stanowią drzewa liściaste: dęby, lipy, klony, robinie, kasztanowce. Niewiele jest drzew iglastych: modrzewi i sosen. Spośród drzew parkowych pięć jest pomnikami przyrody. Starodrzew parkowy objęty jest specjalistycznymi zabiegami leczniczo-pielęgnacyjnymi.
W latach 1995-1999 park poddano kompleksowej modernizacji. Odtworzono układ wodny (stawy są obecnie sztucznie zasilane) i drogowy, wykonano plac zabaw dla dzieci oraz oświetlenie głównych ciągów komunikacyjnych, odrestaurowano fragment ogrodzenia z bramą wjazdową a także założono rabaty z niskich krzewów w miejscu zrujnowanej fontanny. W roku 2000 park powiększył się o dodatkową powierzchnię od strony ul. Smugowej, zagospodarowaną jako tereny rekreacyjno-sportowe. W roku 2003 został odsłonięty Pomnik Chwały Żołnierzy Armii Łódź. Monument stanął dzięki staraniom Wojewódzkiego Stowarzyszenia Budowy Pomnika Chwały Żołnierzy Armii Łódź oraz pieniądzom łodzian, samorządu miejskiego i wojewódzkiego.

źródło: http://www.zielonalodz.info

Oceny użytkowników

W pobliżu

Przewijaki / Na stacji

ul. Wojska Polskiego 65, 91-432 Łódź

Kultura / Dom kultury

Zawiszy 39, 91-818 Łódź

Zdrowie / Stomatologia

Wschodnia 44, 90-271 Łódź

Podobne

Rekreacja / Park miejski

ul. Uniwersytecka, 91-001 Łódź

Rekreacja / Park miejski

ul. Narutowicza, 91-001 Łódź

Rekreacja / Park miejski

al. Unii Lubelskiej, 91-001 Łódź