Centrum Hewelianum

Rekreacja / Park miejski

 
  • Gradowa, 80-802, Gdańsk
  • Telefon: +48 58-300-08-42
  • Strona www: www.hewelianum.pl
  • Email: twierdza@grodzisko.pl
 
  • ParkingParking bezpłatny
  • PowierzchniaPowierzchnia duża
  • Plac zabawPlac zabaw
0.00Nie oceniono(na podstawie 0 ocen)

Ocena

-
Wygląd
-
Atrakcje
-
Czystość
-
Lokalizacja

Fort Grodzisko i Góra Gradowa znajdują się w centrum Gdańska. To wyjątkowe miejsce na Zielonej mapie miasta, w którym przyroda wspaniale łączy z historycznymi fortami miejskimi z XIX wieku. Na 27 hektarach terenu występuje: około 300 gatunków roślin, ponad 150 gatunków owadów, 5 gatunków ślimaków, 3 gatunki płazów, 1 gatunek gada, około 60 gatunków ptaków, 13 gatunków ssaków. Zwiedzanie terenu parku pofortecznego Grodzisko ułatwia ścieżka przyrodnicza z tablicami informacyjnymi przedstawiającymi, zastosowane formy ochrony przyrody: użytki ekologiczne i pomniki przyrody, formy ochrony czynnej, czyli skrzynki dla ptaków i nietoperzy. Jedyny zbiornik wodny w parku to Fosa Mokra. To niezwykłe miejsce łączy poznanie fascynującej historii fortów z rekreacyjnym spędzeniem wolnego czasu. Góra Gradowa (46 m) to wzgórze nad Śródmieściem z którego roztacza się widok na panoramę Głównego i Starego Miasta oraz terenów stoczniowych. Na szczycie Krzyż Milenijny dla upamiętnienia 2000 lat chrześcijaństwa i 1000 - lecia Gdańska.

Szczególnie polecamy:
- punkty widokowe: Bastion Jerozolimski z Pomnikiem Millennium oraz napoleoński punkt widokowy ze stołem i mapą Oblężenia Gdańska w 1807r., punkt widokowy na Stare Miasto z niskiego czoła kurkowego,
- budynek Redity Napoleońskiej (jedyny zachowany tego typu obiekt w Europie),
- Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy; Zespół Bożego Ciała,
- park poforteczny,
- ścieżka przyrodnicza,
- użytki ekologiczne,
- pracownia kowalstwa artystycznego i metaloplastyki.

Zwiedzanie:

Fort Grodzisko jest otwarty cały rok dla wszystkich zainteresowanych poznaniem tego wspaniałego zakątka dawnych fortyfikacji w pobliżu Centrum Miasta. Teren Fortu dostępny jest bezpłatnie dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych, zaś zwiedzanie oraz dostęp do wszystkich podziemnych obiektów fortu możliwy jest tylko z przewodnikiem.

źródło: www.gdansk.pl

Oceny użytkowników

W pobliżu

Nauka / Centrum nauki

Gradowa 6, 80-802 Gdańsk

Nauka / Języki obce

Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk

Przewijaki / W centrum handlowym

Rajska 10, 80-850 Gdańsk

Podobne

Rekreacja / Park miejski

Ignacego Krasickiego, 80-515 Gdańsk

Rekreacja / Park miejski

Jelitkowska, 80-342 Gdańsk

Rekreacja / Park miejski

Wypoczynkowa, 80-341 Gdańsk

Na Blogu

WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

 WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

Wracamy do Was z kolejną propozycją weekendową :) Mamy kilka swoich ulubionych miejsc w Warszawie, ale jeśli chodzi o parki to naszym faworytem zdecydowanie jest Park Szczęśliwicki. Polecamy go wszystkim warszawiakom, ale też tym, którzy są Warszawie przejadłem, bo naprawdę warto.

W ostatni weekend pogoda trochę pokrzyżowała nam plany, całą sobotę padało, ale za to niedziela była ciepła i słoneczna. Postanowiliśmy to wykorzystać i pojechać do parku. Spędziliśmy tam ok 5 godzin! Park Szczęśliwicki to miejsce, w którym atrakcji dla dzieci nie brakuje, do tego piękne widoki i kilka restauracji gdzie można zjeść rodzinny obiad. Połączenie idealne :) Jest też sporo rozrywek dla dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.