Park Kuźniczki

Rekreacja / Park miejski

 
  • Jana Kilińskiego, 80-452, Gdańsk
 
  • ParkingParking bezpłatny
  • PowierzchniaPowierzchnia mała
  • Plac zabawPlac zabaw
0.00Nie oceniono(na podstawie 0 ocen)

Ocena

-
Wygląd
-
Atrakcje
-
Czystość
-
Lokalizacja

Park Kuźniczki obejmuje niewielki obszar 0,6 ha, położony nad Potokiem Strzyża we Wrzeszczu, przy zbiegu ulic Wajdeloty i Kilińskiego. Jest to park dworsk w stylu przejściowym, swobodnym, z elementami geometrycznymi, wpisany do rejestru zabytków.

Powstanie Parku Kuźniczki wiąże się z nazwiskiem gdańskiego rajcy Michaela Gottfrieda Schimida, który w latach 1763–1802 był właścicielem posiadłości, w której skład wchodził obecny park. Schmid – pierwszy właściciel parku wzniósł rokokowy dworek, który zachował się przy obecnej ul. Wajdeloty 13. W 1807 r. założył aleję parkową, która prowadziła w kierunku Oliwy, w miejscu obecnej ul. Kilińskiego. Ówczesny park zajmował powierzchnię kilku hektarów i był uznawany za najpiękniejszy park w Gdańsku. O jego urodę dbał również kolejny właściciel Georg Joseph Mattion. W 1869 r. znaczna część terenu parku została odsprzedana kampanii kolejowej, a kolejne ograniczenie powierzchni parku nastąpiło pod koniec XIX wieku w związku z powstaniem browaru.

Na początku XX w. z dawnego parku pozostał tylko fragment, który wykorzystała restauracja mieszcząca się w pawilonie dobudowanym do rokokowego dworu. W okresie międzywojennym działała tam bardzo popularna wśród gdańszczan gospoda „Kleinhammerpark”. W altanie odbywały się koncerty, a część parku latem była ogródkiem restauracyjnym. Po II wojnie park traktowany i wykorzystywany był jako ogródek jordanowski. Teren parku uległ kolejnej redukcji poprzez rozbudowę browaru, a następnie klubu sportowego START. Dawna altana parkowa, pomimo iż zachowała się w dobrym stanie, przez nieprzemyślaną zabudowę znalazła się poza parkiem i niewiele osób wie o jej istnieniu.  Zachowany fragment parku został objęty rewaloryzacją w latach 2004–2005 i obecnie stanowi atrakcyjne miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców dolnego Wrzeszcza.

W parku znajduje się drewniana stylowa altanka, niewielki plac zabaw dla dzieci młodszych wyposażony w urządzenia zabawowe. Otwarte koryto Potoku Strzyża ujęto obudową architektoniczną. Zieleń parkowa obejmuje drzewostan, żywopłoty i rozległe powierzchnie runa parkowego i bylink, alejki spacerowe i place o nawierzchni klinkierowej i kamiennej.

 

źródło: www.zdiz.gda.pl

Oceny użytkowników

W pobliżu

Sport / Sztuki walki

Antoniego Lendziona 5B, 80-264 Gdańsk

Przewijaki / W centrum handlowym

Aleja Grunwaldzka 141, 80-264 Gdańsk

Zdrowie / Rehabilitacja

Biała 7A, 80-435 Gdańsk

Podobne

Rekreacja / Park miejski

Ignacego Krasickiego, 80-515 Gdańsk

Rekreacja / Park miejski

Jelitkowska, 80-342 Gdańsk

Rekreacja / Park miejski

Wypoczynkowa, 80-341 Gdańsk

Na Blogu

WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

 WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

Wracamy do Was z kolejną propozycją weekendową :) Mamy kilka swoich ulubionych miejsc w Warszawie, ale jeśli chodzi o parki to naszym faworytem zdecydowanie jest Park Szczęśliwicki. Polecamy go wszystkim warszawiakom, ale też tym, którzy są Warszawie przejadłem, bo naprawdę warto.

W ostatni weekend pogoda trochę pokrzyżowała nam plany, całą sobotę padało, ale za to niedziela była ciepła i słoneczna. Postanowiliśmy to wykorzystać i pojechać do parku. Spędziliśmy tam ok 5 godzin! Park Szczęśliwicki to miejsce, w którym atrakcji dla dzieci nie brakuje, do tego piękne widoki i kilka restauracji gdzie można zjeść rodzinny obiad. Połączenie idealne :) Jest też sporo rozrywek dla dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.