Park Oruński

Rekreacja / Park miejski

 
  • Raduńska, 80-021, Gdańsk
 
  • ParkingParking bezpłatny
  • PowierzchniaPowierzchnia duża
  • Plac zabawPlac zabaw
0.00Nie oceniono(na podstawie 0 ocen)

Ocena

-
Wygląd
-
Atrakcje
-
Czystość
-
Lokalizacja

Park Oruński wraz z Parkiem Oliwskim należy do najcenniejszych zachowanych dawnych gdańskich parków. Teren tego zabytkowego parku, położonego w malowniczej Dolinie Potoku Oruńskiego, przy ulicy Raduńskiej i Nowiny, obejmuje obszar 19 hektarów. Pod względem stylu krajobrazowego należy do parków typu dworskiego, z elementami (już nie istniejącymi) stylu geometrycznego w części botanicznej. Obecne zagospodarowanie parku związane jest z przeprowadzonym w latach siedemdziesiątych XX wieku remontem kapitalnym. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Park stanowi część zespołu krajobrazowo-przyrodniczego „Dolina Potoku Oruńskiego”, który został objęty ochroną w 1999 roku, w celu zachowania unikatowego charakteru doliny erozyjnej, a zwłaszcza utrzymania w niezmienionej formie jej elementów, takich jak ciek wodny, sterasowane zbocza po dawnej uprawie rolniczej i specyficznej szaty roślinnej.

Przestrzeń parku urozmaicona jest przez wody otwarte – wody płynące Potoku Oruńskiego, dwa stawy ozdobne, z kaskadą, strumieniem, czterema mostkami. Znajduje się tu również współczesna galeria rzeźby plenerowej, zestaw zabawowy dla dzieci i cztery piaskownice. Zieleń parku stanowi stary, cenny drzewostan, skupiny krzewów ozdobnych, żywopłoty, kwietniki sezonowe, różanki, rabaty bylinowe itp.
W granicach parku znajduje się dwór zabytkowy, w którym obecnie mieści się przedszkole publiczne. Ponadto zlokalizowane są dwa budynki związane z dworem – obecnie administrowane przez GZNK i wykorzystane na cele mieszkalne i gospodarcze oraz współczesny budynek siedziby Ośrodka Kultury Tatarów Polskich. Ciekawym obiektem są pozostałości dawnej lodowni.

źródło: www.zdiz.gda.pl

Oceny użytkowników

W pobliżu

Rekreacja / Plac zabaw

Nowiny (obok siedziby Narodowego Centrum Kultury Tatarów), 80-020 Gdańsk

Przewijaki / Na stacji

ul. Świętokrzyska 2, 80-041 Gdańsk

Sport / Jazda konna

Trakt świętego Wojciecha 264, 80-001 Gdańsk - Lipce

Podobne

Rekreacja / Park miejski

Ignacego Krasickiego, 80-515 Gdańsk

Rekreacja / Park miejski

Jelitkowska, 80-342 Gdańsk

Rekreacja / Park miejski

Wypoczynkowa, 80-341 Gdańsk

Na Blogu

WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

 WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

Wracamy do Was z kolejną propozycją weekendową :) Mamy kilka swoich ulubionych miejsc w Warszawie, ale jeśli chodzi o parki to naszym faworytem zdecydowanie jest Park Szczęśliwicki. Polecamy go wszystkim warszawiakom, ale też tym, którzy są Warszawie przejadłem, bo naprawdę warto.

W ostatni weekend pogoda trochę pokrzyżowała nam plany, całą sobotę padało, ale za to niedziela była ciepła i słoneczna. Postanowiliśmy to wykorzystać i pojechać do parku. Spędziliśmy tam ok 5 godzin! Park Szczęśliwicki to miejsce, w którym atrakcji dla dzieci nie brakuje, do tego piękne widoki i kilka restauracji gdzie można zjeść rodzinny obiad. Połączenie idealne :) Jest też sporo rozrywek dla dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.