Góra św. Mikołaja

Rekreacja / Park miejski

 
  • Morska, 81-222, Gdynia
 
  • ParkingParking bezpłatny
  • PowierzchniaPowierzchnia mała
0.00Nie oceniono(na podstawie 0 ocen)

Ocena

-
Wygląd
-
Atrakcje
-
Czystość
-
Lokalizacja

Wznosząca się nad ul. Morską w Chyloni (na wysokości SP nr 10) Góra św. Mikołaja – zwana także Świętą Górą – to miejsce piękne i tajemnicze. To także doskonały punkt widokowy.

W okresie pogańskim góra otoczona była kultem, o czym świadczyć może odnaleziony tam grób z czasów łużyckich. Później, w czasach chrześcijańskich, zasłynęła z objawień św. Mikołaja. W 1770 roku pochodzący z zacnej kaszubskiej rodziny Kurów sołtys Gdyni wzniósł na Świętej Górze kaplicę. Na ołtarzu umieszczono figurę św. Mikołaja. 6 grudnia odbywały się koło niej odpusty. Legenda głosi, że rządzące tymi terenami w czasach reformacji władze luterańskich nie sprzyjały katolickim pielgrzymkom. Choć wielokrotnie próbowały ukryć świętą figurę, ta wciąż wracała na swoje miejsce na ołtarzu w kapliczce. Działo się tak nawet wtedy, gdy świętemu Mikołajowi odcięto nogi.

Góra św. Mikołaja zasłynęła także z cudów i uzdrawiającego źródełka, szczególnie skutecznego w przypadku ślepoty. Ma też unosić się nad nią dobroczynne pole energetyczne. W 1887 roku w Chyloni stanął kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Rozbudowano go w latach 80 XX wieku. To właśnie w tej świątyni znajdować się ma niezwykła figura świętego. W 1996 roku, z inicjatywy mieszkańców dzielnicy, na szczycie Góry stanęły kamienne kapliczki i ławki.

 

źródło: www.gdyniaturystyczna.pl

Oceny użytkowników

W pobliżu

Kultura / Klub rodzinny

Świętego Mikołaja 1 sala nr 9, 81-062 Gdynia

Rekreacja / Plac zabaw

Lubawska 10, 81-066 Gdynia

Rekreacja / Park miejski

Wiejska, 81-068 Gdynia

Podobne

Rekreacja / Park miejski

Ignacego Krasickiego, 80-515 Gdańsk

Rekreacja / Park miejski

Jelitkowska, 80-342 Gdańsk

Rekreacja / Park miejski

Wypoczynkowa, 80-341 Gdańsk

Na Blogu

WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

 WEEKEND Z MAPĄ MAMY #3 - Park Szczęśliwicki

Wracamy do Was z kolejną propozycją weekendową :) Mamy kilka swoich ulubionych miejsc w Warszawie, ale jeśli chodzi o parki to naszym faworytem zdecydowanie jest Park Szczęśliwicki. Polecamy go wszystkim warszawiakom, ale też tym, którzy są Warszawie przejadłem, bo naprawdę warto.

W ostatni weekend pogoda trochę pokrzyżowała nam plany, całą sobotę padało, ale za to niedziela była ciepła i słoneczna. Postanowiliśmy to wykorzystać i pojechać do parku. Spędziliśmy tam ok 5 godzin! Park Szczęśliwicki to miejsce, w którym atrakcji dla dzieci nie brakuje, do tego piękne widoki i kilka restauracji gdzie można zjeść rodzinny obiad. Połączenie idealne :) Jest też sporo rozrywek dla dorosłych, każdy znajdzie coś dla siebie.